zapiekanka makaronowa

26.10.2014, godzina 19:47

Zapiekanka makaronowa to nudy! Tak oznajmi większość przedszkolaków. Ale my ukazujemy kilka pomysłów na odczarowanie makaronu, który może być bezkonkurencyjnym załącznikiem do rozgrywki. Najpierw zakupcie parę opakowań gorszej pasty. Makaron, przez wzgląd na swoje różnorakie formy oraz rozmiary, jest bardzo uniwersalnym narzędziem do zabaw i użyjecie go do ciekawych prac nawet z półtorarocznym dzieckiem. Zdołacie go sklejać, nawlekać na nitkę lub sznurek, ozdobić lub ugotować. Odmienne jego warianty bardzo dobrze sprawdzą się w trakcie segregowania, możecie też uczyć się na nim liczyć i rozpoznawać kolory. Makaron w kształcie rurek jest idealny do przewlekania, co kształtuje synchronizację wzrokowo-ruchową. Możecie zrobić z niego bransoletki, korale lub łańcuchy. Jeśli chcecie, aby Wasze ozdoby były ładniejsze, kupcie makaron w formie kokardek (farfale) bądź muszelek. By były efektowniejsze, udekorujcie je spożywczymi lub wodnymi farbkami.

Do zabawy doskonały będzie też miękki makaron, np. spaghetti. Maluchom ogromną frajdę sprawi ściskanie go, ślizganie przez palce, zasysanie, łączenie lub rozdzielanie. Wszystko to ćwiczy synchronizację oraz zezwala na zgłębianie właściwości tego, co odnajduje się w najbliższym otoczeniu naszej pociechy. Kuchnia to również dobre miejsce na postęp kompetencji lingwistycznych. Jest w niej tyle smacznych rzeczy i interesujących rzeczy, że możecie je dziecku demonstrować, a ono z chęcią będzie naśladowało i utrwalało sobie nowe słowa.

Spróbujcie też po trosze poeksperymentować z robieniem ciasta lub ciasteczek. Przygotowaną masę możecie wałkować, ugniatać oraz rozrywać na kawałki, uklepywać oraz od nowa modelować z niej kształty za pomocą rąk lub specjalnych foremek. Z tego, co da się oszczędzić, przygotujcie prawdziwe ciastka i zezwólcie, aby Wasz malec zrobił kilka dla swojego ulubionego misia lub innej przytulanki. Takie kuchenne zabawy uczą dzieci pomysłowości i kształtują twórcze myślenie.

Jeżeli sporządzanie zwykłego posiłku zamienimy w zabawę, mamy okazję nauczyć malucha wielu sprawności: mieszania, przekładania, nalewania, rozrywania czy gniecenia. A przy okazji brzdąc uczy się proporcji i ma okazję poznać faktury produktów spożywczych, ich ciężar, kształty, twardość i miękkość. A pod koniec, utrudzeni zabawą, nie zapomnijcie zjeść waszej zapiekanki makaronowej!

 

© 2017 All Rights Reserved